CHP: Toplumsal konutta 360 milyar TL’yi devlet müteahhite verecek

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP İdari ve Mali İşler Lider Yardımcısı Erol Bektaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare ettiğı yeni toplumsal konut projesine ait “Bizim, projenin özüne bir itiraz değil, projenin uygulanamayacağına dair tasalarımız var” dedi.

Bektaş, toplumsal konut projesi için müracaat fiyatı alınmasına ait “Aslında toplumsal konut projesi olmadığını müracaat fiyatıyla gösterdi. Birinci etapta, iki yıl daha sonra teslim edilmek üzere 250 bin adet konut, 100 bin adet iş yeri ve arsa… Bunlarla ilgili müracaatlarda konutlarla ilgili her vatandaş 500 TL; iş yerleriyle ilgili olarak da 2 bin TL müracaat esnasında ödeme yapacak. Toplumsal bir projede bu biçimde yüksek, taksiye bindiğinizde taksimetrenin aç-kapa fiyatı üzere bir fiyat alınmasının, toplumsal bir proje olmasını zedelediğini düşünüyorum” dedi.

“VATANDAŞTAN 500 MİLYON LİRA MÜRACAAT FİYATI ALINACAK”

Bektaş, toplumsal konut projesinin toplumsal bir proje olduğunu düşünmediğini söz ederek “Tabii biz dahil herkes, fakir bölümün konut sıkıntısının giderilmesini ister. Bir toplumsal devlet de anayasa gereği bunu gidermek zorundadır esasen. Lakin dikkatimi çeken şu ki bu proje ile ilgili olarak başvuran vatandaşlarımızdan, benim dünkü hesaplamalarıma nazaran 500 milyon TL civarında bir müracaat fiyatı toplayacağı gözüküyordu. Bunun giderek de artacağını düşünüyorum. Daha ortada konut yokken müracaat fiyatı olarak bu kadar yüksek meblağların alınması bile güzel niyetli bir proje olarak görmememe sebep oldu” diye konuştu.

“DEVLET 20 MİLYAR TL’Yİ PEŞİNAT ALACAK”

Bektaş, müracaat sayısının 1,5 milyonu geçtiğinin anımsatılması üzerine, “Bu sayı hayli önemli bir sayı. Ben, 500 milyon TL’yi söylerken bunu dünkü varsayımlarıma nazaran söylemiştim. Ancak dediğiniz sayılarla müracaat fiyatının bile 750 milyon TL’ye yükseldiğini kabaca hesaplayabiliyorum. Peşinat sorunu, bu projenin ne gayeyle yapıldığını gösteren ana temayı oluşturuyor.

Kabaca bir hesap yaptığımızda, burada ortalama fiyatın 750 bin TL olduğunu var iseyarsak ve konutların hepsine de talep geldiğine bakılırsa kabaca bu katalog satıştan, ortada rastgele bir konut yok, devletin yaklaşık 20 milyar TL’yi aşan fiyatta peşinat toplayacağı gözüküyor” dedi.

“AYRILAN PARA YOK YA VERGİLER YA DA BORÇLANMA YOLUYLA TOPLUMUN SIRTINA KAMBUR BİNDİRİLECEK”

Projenin kendisine itirazının olmadığını belirten Bektaş “Projenin uygulanamayacağına dair dertlerimiz var. Ülke bir seçim sathı mailinde. Seçim sathı mailindeki bir ülkede neredeyse Türkiye bütçenin yarısı kadar büyüklükteki 900 milyar TL fiyatındaki bir yatırımın yüzde 40’lık kısmının devlet tarafınca finanse edilecek olması, toplumsal mutabakatı ve kuvvetli bir iktidarı gerektirir diye düşünüyorum.

Bu projenin finansmanı nasıl sağlanacak? Finansmanı sağlanmış mı? Şayet projenin finansmanı sağlanmamışsa ki şu ana kadar bununla ilgili bir açıklama yok, bütçede buna ayrılmış bir sayı da yok, muhtemelen gelecekte ya vergiler yoluyla ya borçlanma yoluyla toplumun sırtına büyük bir kambur bindirilecek” diye konuştu.

“360 MİLYAR TL TOKİ ARACILIĞIYLA MÜTEAHHİTLERE AKTARILACAK”

Bektaş, “900 milyar TL’nin yüzde 40’ını sübvanse edecek; yaklaşık 360 milyar TL. 360 milyar TL’lik meblağı devlet, TOKİ aracılığıyla müteahhitlere aktaracak. Ülkenin bu kadar gelir dağılımı adaletsizliğinin tepe yaptığı -ki en zenginler ile fakirler içinde 23 kata, servet eşitsizliği de 91 kata ulaşmış durumda- bu kadar adaletsizliğin olduğu yerde, seçim arifesinde ‘Türkiye bütçesinin neredeyse üçte birini ben müteahhitlere aktaracağım’ diye, bir katalog satışı ile yüzyılın projesi olarak ilan ettiler” eleştirisini yaptı.

“EMEKLİ İKRAMİYESİ KONUTUN PEŞİNATINI BİLE KARŞILAMIYOR”

Yurttaşların alım gücüne değinen Bektaş, “20 yıl evvel bir vatandaşımız, emekli olduğunda emekli parası ile fazlaca rahatlıkla bir konut alabiliyordu, hatta dört gözle emekli olmayı bekliyordu beşerler. Maalesef bugün geldiğimiz noktada, bu TOKİ konutunun peşinatını bile bir emekli ikramiyesi ile veremeyeceğimiz bir Türkiye’ye evrilmiş durumdayız” dedi.

“KONUT FİYATLARI 5-10 KAT ARTTI”

Sosyal konut projesine müracaat sayısı üzerine ise Bektaş, “1,5 milyon müracaat gelmiş iki günde. Gerisinde yatan gerçeklik ne? Üç yıl evvel 250 bin TL’lik konutun bugün 2,5 milyon TL olduğunu söylersek herbiçimde abesle iştigal etmemiş oluruz. Bu gösteriyor bize, Türkiye’de son üç yılda konut fiyatlarının neredeyse 5-10 kat arttığını. Kiraların birebir biçimde arttığını ve mesken sahipleri ile kiracılar içinde davaların dolup taştığını görüyoruz.

İki günde 1,5 milyon müracaat, bize bir gerçeği gösteriyor. Beşerler, Türkiye siyasetinde iktidarın ve iktisadın geleceğine güvenmiyorlar. Bugünden geleceğe gerçek fiyatların hayli daha yükseleceğini, enflasyonun epey daha artacağını düşünüyor olsa gerek ki ‘acaba bize de çıkar mı, biz de bu biçimde bir eseri piyasa şartlarının altında alabilir miyiz’, umut ediyorlar” diye konuştu.