Timarşi ne demek ?

Muqe

Global Mod
Global Mod
Timarsi, Turk imparatorlugu doneminde devletin, kisilerin ve toplumun sahip oldugu topraklarn surekli olarak idare edilmesi anlamna gelen sistematik bir yaklasmdr. Timar sistemi, 16. yuzylda baslayp 19. yuzylda devam eden, bircok farkl topluluk tarafndan uygulanan bir sistemdir.

Timar Sisteminin Kokenleri

Timar sistemi, Turklerin Islamiyet'ten once ortaya ckardg kurallarn temelini olusturur. Islamiyet'ten sonra, Timar sisteminin uygulanmasnn bircok nedeni olustu. Timar sistemi, Turklerin onceki siyasi yonetim sistemlerini gelistirme amacyla kullanlan bir sistem olarak gorulmektedir.

Timar Sisteminin Uygulanmas

Timar sistemi, Turklerin Turkiye'de uyguladklar siyasi yonetim sistemidir. Bu sistem, Turkler tarafndan saltanat doneminde kullanlmstr. Timar sistemi, devletin cesitli topraklarnn yonetilmesini saglayan bir yonetim sistemidir. Ulke genelinde, Timar sistemi gorevlendirilen kisilere verilen topraklarn idaresi icin kullanld. Bu kisilere, Timar olarak adlandrlan topraklar cogu zaman devlet tarafndan verildi.

Timar Sisteminin Avantajlar

Timar sistemi, devlet tarafndan yonetilen topraklarn verimli bir sekilde yonetilmesini saglad. Timar sistemi, verilen topraklarn daha verimli kullanlmasna yardmc olarak, ulkenin ekonomik ve sosyal gelisiminin onunu act. Timar sistemi, verilen topraklarn gelirlerinin devlet kasasna aktarlmasn saglad. Bu da, devletin ekonomik ve sosyal gelisimini destekledi. Ayrca, Timar sistemi, verilen arazinin daha etkin kullanlmas icin ulkenin istikrarnn saglanmasna da yardmc oldu.

Sonuc

Timar sistemi, Turkler tarafndan kullanlan bir siyasi yonetim sistemidir. Sistem, kisilerin ve toplumun topraklarnn surekli olarak idare edilmesi anlamna geliyordu. Timar sistemi, ulkenin ekonomik ve sosyal gelisiminin onunu acmak icin cesitli topraklarn verimli bir sekilde yonetilmesini saglad. Timar sistemi, ayrca ulkenin istikrarnn saglanmasna da destek olusturdu.