Windows 10 üzerinde Android uygulamalarını kullanmak, biraz güç da olsa artık mümkün

semaver

New member
Bazı kullanıcılar, Android uygulama dayanağının Windows 10’dan 11’e yükseltme yapmak için uygun bir niye olduğunu düşünüyor. Android için Windows Alt Sistemi (WSA), üçüncü taraf emülatör (öykünme) yazılımı yüklemeden neredeyse tüm Windows 11 uyumlu bilgisayarlarda Android uygulamalarını çalıştırmayı mümkün kılıyor. Lakin bir daha de donanım ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor.

Windows’ta Android yazılımlarını kullanmak isteyenler artık Windows 11’e geçiş yapmadan da Android için Windows Alt Sistemini deneyebilir. Kısa bir süre evvel yayınlanan bir üçüncü taraf yaması, WSA’nın Windows 10 sürüm 22H2’ye (derleme 19045.2311 ve üzeri) yüklenmesine müsaade veriyor.


Ancak Android için Windows Alt Sistemini Windows 10’a kurmanın fazlaca sıradan olmadığını belirtmek lazım. Windows 11’den kimi evrakların alınması (Microsoft’tan fiyatsız bir sanal makine bu hususta size yardımcı olabilir), epey sayıda yama, kayıt düzenlemesi ve düzeltme gerektiriyor.

Liliputing aracılığıyla açıklandıği üzere projenin GitHub data havuzunda yayınlanan kılavuzunu izleyerek projeyi kendiniz deneyebilirsiniz.

WSA’yı Windows 10’a kurmak isteyenler, Microsoft’un rastgele bir dayanak sağlamayacağını ve başarısız denemelerden yahut ziyan goren bilgilerden kimsenin sorumlu olmayacağını da unutmamalı. Kimi kullanıcılar için Bluestacks yahut gibisi bir yazılımı indirmek epeyce daha düzgün, risksiz bir seçenek olacaktır…