Akşener’den Cumhurbaşkanı adayı açıklaması: Devlet deneyimi olan bir adayımız olacak

Muqe

Global Mod
Global Mod
İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Fox TV’de İlker Karagöz’ün sunduğu Çalar Saat programında kıymetli açıklamalarda bulundu. Akşener, Altılı Masa ve Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili sorulara net karşılıklar verdi.

Akşener, “İYİ Parti Millet İttifakı’ndan ayrılacak mı” sorusuna, “Hayır” diye cevap verdi. Cumhurbaşkanlığı için ortak aday vurgusunu bir dahaleyen Akşener, “Hâlâ tek adaylığa gidilmeli gerektiğini düşünüyorum” dedi. Akşener, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in kelamların de eleştirdi.

‘OLMASI GEREKEN BU’

Cumhurbaşkanı adayı hakkında açıklama yapan ÂLÂ Parti önderi Akşener, “Cumhurbaşkanı adayı olmayacağımı söz ettim. Başbakan adayı olacağımı söylemiş oldum. 31 Mart’ta CHP ile bir arada seçime gitmek ve teklifin onlardan gelmesi seçmeni yeniden ayaklandırmak içindi. Derdim parlamenter sisteme dikkat çekmekti. Hâlâ tek adaylığa gidilmeli gerektiğini düşünüyorum. Kazanacak bir aday. Parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini vurgulayacak bir adam. Devlet deneyimi olan bir adayımız olacak. Millet İttifakı’nın adayı olacak. Olması gereken bu” tabirlerini kullandı.

‘DAHA DİKKATLİ OLUNMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıldönümündeki kelamlarını eleştiren Akşener, “Atatürk’ün kelamlarını karar cümlesi olarak kurduğu için bu vakitte bizim yarattığımız atmosferi bozuyor. Bunlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyorum. Daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İŞSİZLİK TEPKİSİ

“İşsizlik düşmüyor” diyen Akşener, “Artık beşerler o kadar umutsuz ki. Beşerler iş aramaya devam ediyor. Fakat bekar olanlar iş aramaktan vazgeçmiş durumda. Uzun vakittir esnaf geziyorum. Pandemi yoktu. Şu anda emekçi sayısı düştü. İşsizlik artıyor. 4 yıllık üniversite mezunlarının garsonluk yaptığı bir tabloyla karşı karşıyayız” diye konuştu.