Babacan’dan oğlunun iş bulamamasından yakınan babaya: Biz gelince imkânlar çoğalır

Muqe

Global Mod
Global Mod
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, parti çalışmaları için gittiği Elazığ’da vatandaşlarla buluştu.

Babacan’la karşılaşan ve İzmir’de üniversite okuduğunu söyleyen bir genç “Yurt yok, hani bu sorun çözülmüştü? Ayıp, günah. Bu öğrenciler bunu hak etmiyor. Babam minimum fiyatla çalışıyor, bir öğrenci nasıl kira tutsun? Biz size oy vereceğiz, kurban olayım kazanın” diye konuştu.

Babacan, bunun üzerine “Gençler için gençlerle birlikte kazanacağız. Yurt problemini çözeceğiz. Bu sene 850 bin genç üniversiteye girmeyi hak etti. Lakin 105 bini kayıt yaptıramadı. Yurt yok. Ulaşım… Bayramda gidip gelebildin mi? Biz iktidara geldiğimizde, üniversite öğrencilerinin maddi imkân diye bir kederi olmayacak. Maddi imkânı olmayan öğrencilerimizin her türlü gereksinimini devlet karşılayacak’’ dedi.


‘MÜLAKAT KALKINCA FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANACAK’

Babacan 35 yaşındaki çocuğunun işsiz olduğunu söyleyen bir babaya “Seçimden daha sonra biz gelince iş imkânları çoğalır” diye karşılık verdi.

Bir vatandaş ise “Benim kızım mimarlık fakültesini bitirdi, iş bulamıyor. bu vakitte paran ya da dayın olacak! Lütfen gençlere yardımcı olun. Beşerler ülkeyi terk ediyor” dedi. Babacan bunun üzerine “Kamuya girişlerde mülakatı kaldıracağız. Mülakat kalkınca fırsat eşitliği sağlanacak” vaadini yineladı.

‘2,5 YILDIR DÜKKÂNIM VERİLMEDİ’

Elazığ sarsıntısında dükkanını kaybeden bir vatandaş, yaşadığı zahmetleri Babacan’a “Hakkını kaybeden bir hak sahibiyim, 2,5 yıldır dükkanım verilmedi” kelamlarıyla lisana getirdi.


‘SİZİN VAKTİNİZDE KREDİ ÇEKTİM, KONUT ALDIM’

Başka bir vatandaş ise tüketici kredisi faizlerinin yüksekliğinden yakındı. Babacan’ın iktisat bakanlığı yaptığı devirde düşük banka faizleri ile konuk sahibi olduğunu söyleyen vatandaş şöyleki konuştu:

“Sizin vaktinizde iktisat epey yeterliydi, faizler ve enflasyon düşüktü… Artık Merkez Bankası yüzde 13 faiz açıklıyor. Ben geçen ay bankadan 50 bin lira para çektim, kesintileri ile banka faizi yüzde 33 buluyor. Sizin devrinizde mesken sahibi oldum. 2002’den beri AK Partiliyim, artık onlara oy moy yok, Allah sizin yardımcınız olsun. Borcu borçla kapatıyorum. Sizin vaktinizde kredi çektim, mesken aldım. Yıllık faiz yüzde 9’du.”


‘KAZANDIRAN HESAP DEDİKLERİ; BANKAYA KAZANDIRAN HESAP…’

Faizleri yüzde 0,6’ya kadar düşürdüklerini hatırlatan Babacan “Yüzde 13’le Merkez Bankası’ndan aldı. Sana yüzde 33’le sattı. ‘Kazandıran hesap’ dedikleri, bankaya kazandıran hesap… Faizleri yüzde 0,6’ya kadar indirmiştik. Fakat bu fakat düzgün bir takımla oluyor. İşi bilmeyenler geldikleri vakit batırıyorlar” dedi.

BABACAN’I ALNINDAN ÖPTÜ: ‘BİZİ BU ZALİMDEN KURTAR!’

Bir vatandaş ise Babacan’ı alnından öptü. Duygulanan vatandaş “Anan baban hayrına… Bizi bu zalimden kurtar. Bizi kurtaracaksın’’ dedi.