Bakan Akar’dan Yunan mevkidaşına: Bu başla giderlerse yüzme bilmek işlerine hayli yarayacak

Muqe

Global Mod
Global Mod
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son periyotta dış siyasete ait gündemden düşmeyen hususlarla ilgili Hürriyet Genel Yayın Direktörü Ahmet Hakan’a konuştu. Bakan Akar, açıklamalarında Ankara-Atina tansiyonuna ait de değerlendirmelerde bulundu.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos’un Meis Adası’na gidip Yunan askerlerinin içinden Kaş’a bakarak “Ne diyorsunuz? Denize atlayıp karşıya yüzerek gidip geleyim mi? Yalnızca 2 mil… Bakalım ne olacak?” kelamlarını söylemesinin hatırlatılması üzerine Bakan Akar şu tabirleri kullandı:


“Aferin… Son vakit içinderdaki provokatif hallerine bakınca yüzmeyi unuttular zannetmiştik. Bu başla giderlerse yüzme bilmek işlerine epey yarayacak üzere.”

‘DİYALOGDAN KAÇAN KENDİLERİ, PALAVRA SÖYLÜYORLAR’

Akar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

“Biz sıkıntıların tahlili için kendilerini ısrarla görüşmeye çağırırken onlar ısrarla diyalogdan kaçıyorlar. Hem bu biçimde yapıyorlar birebir vakitte diyalogdan kaçan tarafın Türkiye olduğu palavrasını söylüyorlar. Kendi ortamızda çözebileceğimiz meseleler konusunda Türkiye’yi daima NATO, AB, ABD üzere üçüncü taraflara şikâyet ediyorlar. İkili problemlerimizi Türkiye-NATO, Türkiye-AB ya da Türkiye-ABD sorunu haline getirmeye çalışıyorlar.


‘YA KONUTLARINDA AYNA YOK YA BAKMAYA KORKUYORLAR’

Yayılmacılık yapan kendileri. Meis için 40 bin kilometrekare yetki alanı isteyen kendileri. Düzmece tehdit algısıyla beyhude bir silahlanma uğraşında olan kendileri. 1 Ocak’tan beri binden çok ihlal ve taciz yapan kendileri. Bunları yapıyorlar, daha sonra da bizi yayılmacı ve saldırgan olarak niteliyorlar. El insaf! Ya meskenlerinde ayna yok ya da bakmaya korkuyorlar. Baksalar gerçek yüzlerini gorecekler, tahminen de utanacaklar.

‘TÜRKİYE TEHDİT DEĞİLDİR’

Türkiye, tehdit değildir. Türkiye kuvvetli, sağlam ve faal bir müttefiktir. Bizim hedefimiz barış ve istikrar için Ege’nin bir barış dostluk denizi olması ve tüm zenginliklerin adil paylaşımı. Lakin her türlü haksız hukuksuz teşebbüse alanda ve masada gerekli karşılığı verdik, bundan daha sonra da vereceğiz. Bunu bilsinler.”


Bir asır evvel diğerlerine güvenerek girişilen maceranın sonuçlarının ne kadar ağır olduğunu, bu işgal teşebbüsünün Yunan halkı tarafınca dahi kabul edilmediğini, hatta bu işgal teşebbüsünden sorumlu üç başbakan, iki bakan ve başkomutanlarının idamla cezalandırıldığını unutmamalı. Tarihten ders almalı. Sabırla uzattığımız dostluk elini tutmalı.”