CHP Önderi İzmir’den deklare etti: Dünyanın en değerli iktisatçılarını bir ortaya toplayacağız

Muqe

Global Mod
Global Mod
İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü kutlamaları için İzmir’e gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iş dünyası temsilcileri ile de bir ortaya geldi. Batı Anadolu Endüstrici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonunun (BASİFED) düzenlediği programa katılan Kılıçdaroğlu, görüşmede iktisada dair bildiriler verdi. Narlıdere’deki bir otelde düzenlediği kahvaltı programına katılan Kılıçdaroğlu, toplantının basına açık kısmında iş dünyasına seslendi. İktisada dair kıymetli bildiriler veren CHP önderi, önümüzdeki yıl İzmir’de İktisat Kongresi düzenleneceğini ve bu kongrede dünyanın en değerli iktisatçılarının bir ortaya geleceğini hatırlattı.

“DÜNYANIN EN DEĞERLİ İKTİSATÇILARINI BİR ORTAYA TOPLAYACAĞIZ”

Toplantının değerinden bahseden CHP Önderi Kılıçdaroğlu, iş dünyasına yaptığı davette ‘karamsar olmayın’ ikazında bulundu. Kılıçdaroğlu, “Daha kuvvetli bir Türkiye, üniversiteleri ile büyüten, bütün gücünü ülkenin kalkınması için harcayan bir ülke oluşturacağız. Sizden tek istediğimiz var, sakın karamsar olmayın. Kocatepe’ye çıktığımda niye karamsar olmamamız gerektiğini bir sefer daha anladım. bayağı beşerler değildi. Onlar verdikleri çabanın ekonomik kalkınmadan geçtiğini biliyordu. Aklınıza gelen her soruyu sorun. İlla iktisat olması kural değil. Bir şeyden emin olun, her sorunuza büyük içtenlikle yanıt vereceğim. Bu toplantı bayağı bir toplantı değil. Bu toplantı sizin için ne kadar pahalı bilmiyorum fakat benim için epey pahalı. İzmir kolay bir kent değil. Kuruluş ve kurtuluşun kenti lakin bir de birinci İktisat Kongresi’nin kurulduğu kent. Bugünden itibaren İktisat Kongresi çalışmalarını başlatarak dünyanın en değerli iktisatçılarını bir ortaya toplayacağız ve yalnızca önümüzdeki yılları değil, bir daha sonraki yüzyılı da planlayacağız” diye konuştu.

SOYER: İZMİR TÜRKİYE’YE UMUT VERECEK

görüşmede kelam alan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ise, iş dünyasının kıymetli temsilcilerinin buluştuğu toplantının ehemmiyetine değinerek, “Dün akşam fazlaca coşkulu, heyecanlı ve bizler için gurur verici bir akşamdı. İzmir’in kurtuluşunu kutladık ve ikinci yüzyıldayız dedik. Bu tertibi yapmamızın temel sebebi bir manada umutları tazelemek ve hafızaları yenilemek. Tüm İzmir’de muazzam bir güç patlaması yaşandı. İzmir bir daha İzmirliliğini yaptı. Bugün de İzmir İzmirliliğini yapacak. Kasalı, olağanüstü tertip ile iş dünyasının tüm temsilcileri bir ortaya getirdi. Bu görüşmeden da İzmir’e Türkiye’ye umut çıkacağını biliyorum. İzmir bir daha İzmirliliğini yapacak ve Anadolu’ya, Türkiye’ye umut verecek. Genel liderimize epeyce teşekkür ediyorum. Dün partinin kuruluş yıl dönümü, Anıtkabir merasimi ve biroldukça programı oldu. Buna karşın 100’üncü yıl kutlamalarımızda bizlerin yanında oldu” halinde konuştu.

BASİFED LİDERİ KASALI: ATATÜRK’ÜN EKONOMİK REÇETELERİ TÜRKİYE İÇİN NİMET

BASİFED İdare Heyeti Lideri Mehmet Ali Kasalı ise Atatürk’ün ekonomik reçetelerinin Türkiye için nimet olduğunu lisana getirdi. Kasalı şunları kaydetti:

Bugünün iktisadi kurtuluş reçetelerinin yüz sene evvel Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk tarafınca kaleme alınmış olması bu ülke için büyük baht, büyük nimettir. Bizler de bu bedelli hazinenin değerini bilerek sürece en tesirli ve manalı katkıda bulunmak üzere farklı bir komite altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Toplantının basına kapalı kısmında ise iş adamları ile CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu soru karşılık kısmında bir ortaya geldi.