CHP’li Akkuş İlgezdi’den Prof. Akarsu’ya dayanak: Baskıcı zihniyetin son çırpınışları

Muqe

Global Mod
Global Mod
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Dokuz Eylül Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Sevgi Akarsu’ya dayanak açıklaması yaptı. Akkuş İlgezdi, Akarsu’nun asistan tabiplerin iş bırakma hareketine müsaade verdiği için baskı uygulanarak istifa ettirildiğini belirtti.

‘TEK ADAM SİYASETİNİN KISKACINDA KALMIŞTIR’

İstifa eden Prof. Dr. Akarsu’nun öğrencilerin yanında olduğu için baskı gördüğünü lisana getiren CHP Genel Lider Yardımcısı, “Dokuz Eylül’de dekanlık ve başhekimlik, asistanların grev yapmasına müsaade vermemesi konusunda birfazlaca anabilim kısmı liderine baskı yaptı ve soruşturma için isim istedi. Pahalı hocamız Prof. Dr. Sevgi Akarsu idareye karşın asistanların yanında durdu. Bunun üzerine idarenin istifa et talimatı daha sonrası Sevgi hocamız, asistanlarının yanında olduğu için istifa etmek zorunda kaldı. Asistanların yanında yer alarak dik duruş sergileyen bir bilim insanına yapılanlar üniversitelerin geldiği son noktayı gözler önüne sermektedir. Hak aramak 21’inci yüzyılın şayet olmazsa olmazıdır. Kaygı iklimini yaratanların baskı ile insanları susturmaları mümkün değildir. AKP iktidarının takımlarını belirlediği, rektör atamalarını yaptığı üniversitelerde, liyakat son bulmuş, bilimin ışığı sönmüş, tek adam siyasetinin kıskacında kalmıştır” diye konuştu.


‘BASKICI ZİHNİYETİN SON ÇIRPINIŞLARI’

“Rektörü eski AKP Milletvekili olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bu baskıcı tavrı bir bilim yuvasına yakışmamaktadır” diyen CHP’li Akkuş İlgezdi şu tabirlere yer verdi:

Bilim yuvalarını baskıyla, yasaklarla, talimatlarla yönetmeye kalkanlar Sevgi hocamızı istifa etmek zorunda bırakarak emellerine ulaştıklarını düşünüyor olabilirler. Lakin bu bilimden nasibini almamış baskıcı zihniyet fazlaca âlâ bilsin ki bunlar son çırpınışları. Bizim iktidarımızda liyakatin hakim olmadığı üniversiteler, partili rektörler son bulacak. Ülkemiz özerk üniversitelere kavuşacak. Hatırlatmak isterim ki Sevgi hocamız yalnız değildir.