Cumhurbaşkanı Erdoğan, Menderes ve arkadaşlarını andı

Muqe

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Güçlü ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilişlerinin 61. yılı ötürüsıyla İstanbul Valiliğince Topkapı Anıt Mezar’da düzenlenen anma programına bildiri gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca anma programına gönderilen iletide, Cumhuriyet ve demokrasi tarihinin kara günlerinden 27 Mayıs 1960 darbesinin cumhuriyet tarihinin karanlık günlerinden biri olduğunu tabir etti. Erdoğan gönderdiği iletide,”27 Mayıs 1960 darbesi ile haksız, hukuksuz, vicdansız bir biçimde idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Güçlü ve Hasan Polatkan’ı rahmetle, tazimle yad ediyorum” dedi.


’27 MAYIS DARBESİNİN BİREBİRİ 15 TEMMUZ’DA DENENMEK İSTENDİ’

Demokrat Parti’nin “Yeter, kelam milletindir.” diyerek başlatmış olduğu hareketin, Türkiye’de yalnızca fazlaca partili siyasi hayatın ve demokrasinin değil, hem de her alanda başlayan büyük bir kalkınma atılımının de sembolü olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin son 20 yılında hayata geçirdiğimiz büyük demokrasi ve kalkınma atılımının kökleri Demokrat Parti’ye, merhum Menderes ve arkadaşlarına kadar uzanır. Ulusal iradenin, ülkenin ve milletin istikametini belirleme gücünden rahatsız olanlar, merhum Menderes’in nezdinde milletin bizatihi kendisine darbe yapmışlardır. Darbecilerin tek cürümleri ülkeye ve millete hizmet olan siyasi takımlara karşı sergiledikleri kin, nefret ve hınç, sonu darağacıyla biten hukuk katliamlarına kadar varmıştır. 27 Mayıs’ta açılan ve 16-17 Eylül’de cinayet kararındaki idamlarla sürdürülen yol sonrasındasındaki senelerda emsal teşebbüslere cüret vermiştir. Bu berbat geleneğin en son örneği 15 Temmuz’da gerçekleşmiştir. Hamdolsun, bu kez başlatılan teşebbüs milletimizin sinesine çarparak gün ağarmadan başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Milletimiz, o meşum gecede 27 Mayıs’ta başlayan darbeler zincirinde ve idamlarla yaşadığı tarifsiz acının tekerrürünü önleyerek tarihi bir hesaplaşmanın defterini de kapatmıştır.”


‘MENDERES VE ARKADAŞLARININ ANISI HALA CANLI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehadetlerinin akabinde geçen 61 yıllık mühlete karşın Menderes’in ve arkadaşlarının anıları, milletimizin kalbinin başköşesinde tüm canlılığıyla yaşamayı sürdürmektedir. Buna karşılık darbecilerin ve onlara cüret verenlerin isimleri ya tümden unutulmuştur ya da hak ettikleri biçimde öfkeyle anılmaktadır. İdamlarının yıl dönümü vesilesiyle Menderes, Kuvvetli ve Polatkan’a bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum. Milletin erkeklerinın anılarını yad etmek, mezarlarının önünde Fatiha okumak üzere bir ortaya gelen hazirunu hürmetle selamlıyorum.” tabirlerini kullandı.