Dünkü görüşme kulisleri hareketlendirmişti… MHP’li Fethi Yıldız: ‘Af’ değil ‘müddetname’ düzenlemesi

Muqe

Global Mod
Global Mod
MHP’nin seçim sathına girdiği süreçte af yasası çıkarmak istediğine yönelik kulis ayrıntıları dün MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Fethi Yıldız’ın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşme yapmasıyla daha da arttı.

Yıldız’ın “İnfaz hesaplamasının gözden geçirilmesi gerekliliğini Sayın Adalet Bakanımıza bugün anlatacağım” kelamları ‘MHP af için düğmeye bastı’ halinde yorumlandı. Lakin MHP’li Yıldız, görüşmenin af için yapılmadığını savundu. Habertürk muharriri Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Yıldız, Bozdağ’la görüşmesinde tıpkı kabahatten farklı cezaevlerinde yatanların misal müddetlerde mahkum kalmadığını anlattığını söylemiş oldu.

İnfaz hesaplamasının gözden geçirilmesi gerekliliğini Sayın Adalet Bakanımıza bugün anlatacağım.

— Feti Yıldız (@YildizFeti) September 20, 2022

MAHKUMLARI CEZAEVİNDE KALMA MÜHLETLERİ YANILGILI HESAPLANIYOR

Yıldız, Bozdağ’a sorunun mahkumlar cezaevine girerken düzenlenen ve ‘müddetname’ olarak isimlendirilen dokümandaki hesaplama kusurlarından kaynaklandığını savundu.

Müddetname, savcılık tarafınca mahkumun cezaevine teslimi daha sonrasında hazırlanan bir doküman. Bunda mahkumun ne kadar mühlet cezaevinde kalacağı belirtiliyor.


“AF YAPSAK AÇIKTAN SÖYLERİM”

Yıldız, her cezaevinin kendine bakılırsa bir sürename düzenlemesi yerine, merkezi bir sistemin işlemesi gerektiğini vurguladığını söylemiş oldu: “Hatanın kaynağı da birtakım cezaevlerinin kanunlarda yer alan geçmiş senelerdaki indirim müddetlerinin hükümlü lehine işletilmemiş olması.”

Bu görüşmenin ‘af’ düzenlenmesi için yapıldığı tarafındaki yorumları da reddeden MHP’li Yıldız, şunları dedi: “Birileri çıkmış af düzenlemesi diyor. Ne affı, af düzenlemesi yapsak açıktan söylerim. Müddetname problemini konuştuk.”