Ekrem İmamoğlu niye yargılanıyor? Ekrem İmamoğlu davası ne vakit? İşte davanın öne sürülen nedeni

Muqe

Global Mod
Global Mod
Ekrem İmamoğlu davası, kamuoyunda yakından takip ediliyor. 2019 mahallî seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin Yüksek Seçim Konseyi (YSK) tarafınca iptal edilmesi, büyük tartışma konusu olmuştu. İptal öne sürülen sebebi kamuoyunu tatmin etmezken, seçimler 3 ay daha sonra yinelanmış ve oy oranını artırarak bir daha İBB Lideri seçilmişti.

EKREM İMAMOĞLU niye YARGILANIYOR?

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde, “Dünyada, Avrupa’da, onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında olan şeylere baktığımızda tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır” demişti.


Bunun üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 günü Ekrem İmamoğlu’nun kongredeki konuşmasından dolayı “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Yazıklar olsun” demişti.

Aynı gün, Bakan Soylu’nun bu kelamları sorulan İBB Lideri İmamoğlu, “O düzeye inmeyeceğini fakat bir cümleyle değinmek istediğini” söyleyerek şu biçimde demişti: “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, evvel oraya bir odaklansın.”


Bakan Soylu’nun kelamlarının akabinde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca İmamoğlu hakkında ‘YSK üyelerine hakaret ettiği’ nedeni öne sürülerek soruşturma başlatıldı.

Cumhuriyet savcısı, Ekrem İmamoğlu’nun, “Kurul halinde çalışan kamu bakılırsavlilerine karşı nazaranvlerinden dolayı alenen zincirleme biçimde hakaret” hatasından 4 yıl 1 aya kadar mahpus cezası istemiyle cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada, İmamoğlu hakkında ‘siyasi yasak’ manasına gelen Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) 53. hususun uygulanması da istendi.


EKREM İMAMOĞLU DAVASI HANGİ GÜN, NE VAKİT, SAAT KAÇTA?

İlk duruşması 1 Haziran 2022 tarihinde yapılan dava 21 Eylül 2022 gününe ertelenmişti.

21 Eylül 2022 Çarşamba günü görülen ikinci duruşmada da karar çıkmadı ve dava 11 Kasım 2022 tarihinde yine görülmek üzere .

EKREM İMAMOĞLU’NUN KAÇ YIL MAHPUSU İSTENİYOR?


1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar mahpus istenen dava hakkında 18 Mayıs 2022 günü Florya’da basın mensuplarının sorularını cevaplayan İmamoğlu, “Ben hukuka güvenmek, hukuka inanmak; memleketin adalet sistemine, her şeye karşın gerçek bir sonucun alınmasına inanmak istiyorum. Temennim budur. Ülkemizde doğal hale geldi” dedi.


Ekrem İmamoğlu’nun avukatları mahkemede reddihâkim talebinde bulunmuştu. Mahkeme, hakimin tarafsızlığını kuşkuya düşürecek bir durumun mevcut olmadığını, taleplerinin reddedilmesinden dolayı bu yola başvurulduğunu ve yargılamayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek, sanık avukatının reddihâkim talebinin reddine karar vermişti.