Erdoğan: Evvelden kitap almak için kırtasiye kuyruklarında beklerdik

Muqe

Global Mod
Global Mod
Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyleki:

“Arif Nihat Asya, şairliğinin yanında binlerce de öğrenci yetiştirmiştir. Şairimizi bir kez daha şükranla yad ediyorum. Şu anda karşımda duran gözleri ışıl ışıl bakan evlatlarımızın da şairimizin yolunu takip ederek ülkelerine faydalı olacağını diliyorum.

Öğretmenlerimize de muvaffakiyetler dilerken terör örgütü üyelerinin elimizden aldığı öğretmenlerimizi de bir sefer daha anıyorum.

Anaokuluna başlayan yavrularımızı tek tek tebrik ediyor, hepsinin gözlerinden öpüyorum. Bugün rahmetle birlikte sizinle birlikte olduk. 20 yıl evvel yola çıktığımızda belirlediğimiz odaklarımızdan biri eğitimdi. Bundan hiç taviz vermedik. Kalabalık sınıf problemini çözüp, öğretmen atamaları yapıp, okullarımızı en çağdaş imkanlarla donatıp, spor salonu, laboratuvar sayımızı artırdık. Ders kitaplarını fiyatsız dağıtarak velilerimizi kırtasiyelerde dolaşmaktan kurtardık. Bizim öğrencilik devrimizde 10 gün kırtasiyelerde beklerdik kitap alalım diye.

Bugün öğrencilerimiz birebir zamandars tıpkı vakitte yardımcı kitaplarını masalarında buluyorlar. Seçmeli derslerle öğrencilere ilgilerine göre eğitim imkanı verdik. Bizdilk evvel yüzde 39 olan kız çocuklarında okullaşma oranı, artık yüzde 90’lara çıktı. Köy okullarında tıpkı biçimde çağdaş bir sistem kurma çalışmalarımız artarak devam ediyor.

Eğitimli, düzgün bir kuşak yetiştirme hedefindeyiz. TEKNOFEST jenerasyonu da bize gösteriyor. Çocuklarımıza sıkı sıkıya sahip çıkarak yetiştirmeliyiz. TEKNOFEST jenerasyonunu en yeterli biçimde yetiştireceğimize inanıyorum. Kâfi ki çaba edelim, azim ve sabır gösterelim. Son periyotta gençlerimizin edindiği muvaffakiyetler yanlışsız istikamette gittiğimizin göstergesidir.”