Erdoğan: Keşke Esed Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm

Muqe

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 22’inci Devlet Liderleri Tepesi’ne katılmak için dün Özbekistan’ın Semerkand kentine gitti.

Hürriyet müellifi Abdulkadir Selvi’nin aktardığına nazaran, AK Parti MKYK’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Semerkant’ta Suriye Devlet Lideri Beşşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceği de gündeme geldi.

Selvi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Esad Şanghay beşlisine gelmiyor. bu biçimde bir davet de yok” açıklaması yaptığını ve akabinde Erdoğan’ın konuştuğunu bildirdi.

‘KEŞKE GELSEYDİ, GÖRÜŞÜRDÜM’

Erdoğan’ın şu sözleri kullandığı açıklandı:

“Keşke Esed Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Ancak o oralara gelemez. Onun yüzünden, onun tavrından dolayı Suriye bölünmek üzere. O kendi iktidarını korumak için muhaliflerle savaşa tutuştu. Kendi iktidarını muhafazayı tercih etti. Kendi denetim ettiği alanları muhafazayı düşündü. Lakin büyük toprakları koruyamadı.

Keşke Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Bunları yüzüne karşı söylerdim. Biz bu biçimde kendisine ‘Bak, bu biçimde yaparsanız Suriye bölünür’ dedik. O muhalifler için bunlar kalabalık lakin silahları yok diye düşündü. Bizim ikazlarımızı dikkate almadı. Ancak oraya Amerika’nın, Rusya’nın gireceğini düşünmedi. Kendi iktidar alanını muhafazayı tercih etti lakin Suriye’nin büyük topraklarını koruyamadı.”