Kılıçdaroğlu altılı masanın kritik seçim sonucunı duyurdu: 40 vilayette ortak liste üzerinde çalışıyoruz

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2023 seçimleri öncesi merak edilen birtakım mevzulara ait Gerçek Gündem’e konuştu. Ana muhalefet önderi, altılı masa ile seçime girerken hangi vilayetlerde ortak liste çıkarmaları gerektiği, hangi vilayetlerde başka olarak seçime girmelerinin daha başarılı sonuç vereceği üzerine çalışma yaptıklarını belirtirken, altılı masanın altı parti olarak kalacağında mutabık kaldıklarını da bildirdi.

ORTAK LİSTE İHTİMALİ VAR MI?

Kılıçdaroğlu, “Seçim yasasında yapılan düzenlemeyle birinci olacak partinin avantajlı hale geldiği, bu niçinle Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetse bile yüzde 41-42 oyla parlamentoda çoğunluğu oluşturma ihtimali olduğu” istikametindeki değerlendirmesi ve daha sonrasında “Altılı Masa ortasındaki partilerden kimileri başkalarının listesinden aday gösterilebilir mi? Bu bahiste nasıl bir çalışma ortasındasınız?” halindeki sorusuna şöyleki karşılık verdi:


“2018 seçimlerine giderken seçim maddesindeki değişikliğe biz karşı çıktık lakin AKP ve MHP’nin çoğunluğu ile seçime o değişiklikle gidildi ve biz muhalefet üzerine yararlı çıktık. daha sonrasında bu değişiklik yapıldı ve bugünkü yasal taban oluştu.

normal olarak ki dilek eden parti bağımsız girebilir. Bağımsız girecekse karşı taraf nasıl yapacak? Bir sefer önümüze bir gerçek var. Her siyasi parti en az 41 vilayette kendi logosu ile seçime girmek zorunda ya da hiç seçime girmeyecek yani öbür partinin logosuyla girebilir.


‘MÜŞTEREK GİRME İHTİMALİ OLABİLİR, ÇALIŞMA YAPTIK’

41 vilayette bağımsız yani kendi partisi altında girenlerin, geri kalan 40 vilayet ve 87 seçim etrafında müşterek girme ihtimali olabilir. Bu hususta bir çalışma yaptık. ‘Hangi vilayetlerde ortak liste çıkarırsak hangi vilayetlerde bağımsız hangi vilayetlerde ortak listeyle girersek daha başarılı oluruz’ diye simülasyonlar yaptık. Arkadaşlarımız çalışmalarımızı ittifakı oluşturan öteki partilere giderek bunları anlattı.

‘Kazancımız kaybımız ne olur?’ diye bu çalışmaları sürdürüyoruz. Bunu biz yaptığımız üzere doğal olarak onlar da yapıyorlar. Ben sağduyunun hakim olacağını düşünüyorum. tekrar diyorum, seçimi muhalefet kazanacak. Millet İttifakı Cumhur İttifakı’nı geçecek. Olağan bir de HDP gerçeği var.”


‘ALTILI MASA ALTI OLARAK KALACAK’

Kılıçdaroğlu’nun “Dostlarımızla iktidar olacağız” kelamı hatırlatılarak sorulan, şu anda altılı masa içerisinde yer almayan partilerle seçim öncesi ittifakın geliştirilmesinin mümkün olup olmadığı tarafındaki soruya ise CHP başkanı, ittifakın Cumhurbaşkanı adayını işaret ederek şöyleki yanıt verdi:

“Yedinci parti olmayacak. Altılı masa altı olarak kalacak o hususta görüş birliği var. Cumhurbaşkanı seçimleri ötürüsıyla çabucak sonrasındaki süreçte işbirliğine girilebilir. Gelelim ‘dostlarımız’dan kimleri kastettiğime. Dostlarımız derken tüm demokrat güçlerle bu ‘düzeni’ değiştirebileceğimizi tabir ettik. Yoksa yalnızca dostlarla siyasi partileri işaret etmiyoruz. Gençler, bayanlar, sivil toplum kuruluşları hepsi. Hiç iddia etmediğiniz bireyler, STK’lar, düne kadar bizim toplantılarımıza gelmeyenler artık geliyor. Onları ikna ediyoruz, cesaretlendiriyoruz. Doğu Masası, Balkan Masası, Karadeniz Masası, Kültür Sanat Masası, bu konularda fazlaca çalışıyor.”