Kılıçdaroğlu’ndan yol arkadaşlarına ikinci ihtar: Kimileriniz isteyerek yahut istemeyerek ziyan veriyor

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de gerçekleşen CHP TBMM Kümesi tarafınca düzenlenen 27. Devir 5. Çalışma ve Kıymetlendirme Toplantısı’nın açılışında konuştu. Nisan ayındaki “Vatanı satanlarla arbede edeceğiz, ya bana katılın ya da şu anda yolumdan çekilin!” çıkışının akabinde ikinci defa yol arkadaşlarına seslenen Kılıçdaroğlu, “Şunu da artık bilmek zorundayım, siz nitekim benimle bir arada misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da isteyerek yahut istemeyerek ziyan verdiğini de görüyorum. Artık karar verin.” dedi.


Kılıçdarığlu, “Bu halk düşmanlarını birlikte yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz? Benimleyseniz, benimle olduğunuzu artık hissetmek istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı bilmek istiyorum.” sözlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları:

Bütün arkadaşlarımın şundan emin olmasını isterim bizim kitabımız ümitsizliğe yer yoktur. Biz umudu büyütmek zorundayız. Derin bir yoksulluk var lakin ümitsizlik yoktur. En güç şartlarda Türkiye’yi aydınlığa çıkaran bir gelenekten, bir partinin üyesi olmaktan onur duyduğumuzu bilmek gerekiyor. Biz, umudu büyütmek, yeşertmek, hiç kimsenin karamsarlığa kapılmayacağı bir ortamı yaratmak zorundayız.


Salı günü Elazığ’daydık. Bütün billboardlarda halkı tahrik eden, etmeye çalışan afişler asılmıştı. Vekil arkadaşlarımız yapılanın yanlışsız olmadığını bir biçimiyle belirli çevrelere duyurmaya çalıştılar. Haberi aldığımda ‘Sakın dokunmayın, motamot kalsın’ dedim. Gidip, afişlerin birisinin önünde fotoğraf verdim. Zira, bu ülkenin insanına ben güveniyorum. Bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere asla ve asla kapı aralamayacaktır. Bunu yapan kişi kim? Afişleri basan kişi söylüyor. ‘Cumhur İttifakını oluştursan siyasi partilerin talebiyle, şirketimiz tarafınca oluşturulmuştur’ diyor. Bir insan karalamaya, insanları tahrik etmeye kalkarsa ‘Artık ben ülkeyi yönetemiyorum’ noktasına gelmiş demektir. Bugün Türkiye’nin yönetilmediğini çok yeterli biliyoruz.


203 MİLYAR DOLAR NEREDE VE KİMLERE VERİLDİ?

Merkez Bankasının vazifesini yerine getirmediğini farkındayız. Hayat pahalılığını biliyoruz. ‘128 milyar dolar nerede’ diye afişler asmıştık ve geniş kitlelerin dikkatini çekmeye çalışmıştık. Yılbaşından bu yana 75 milyar dolar buharlaştı. Artık sormamız gereken soru 203 milyar dolar nerede ve kimlere verildi?

‘Biz faize karşıyız’ diyorlar. Faize karşı olmadıklarını tam bilakis bu süreçte cumhuriyet tarihinde görülen bir olağanüstü olumsuz olaya imza attıklarının farkında olmamız lazım. Alt gelir kümelerinden üst gelir kümelerine kaynak aktarıyorlar. Gerçeği herkese anlatmak zorundayız.


“DİNİ KULLANARAK BİR AVUÇ AZINLIĞA MİLYARLARCA LİRAYI AKTARIYOR”

Bir garabete imza attılar. Attıkları imzayı sürdürüyorlar. Merkez Bankası’nın bankalara verdikleri paranın faizini 13’den 12’ye indirdiler. Gidin bir bankaya, kredi çekmek istiyorum deyin. Bakın bakalım size yüzde 12 faizle veriyorlar mı? Vermeyecekler. Yüzde 12 ile faiz alan bankalar ne yapıyorlar? Bankaların karı yüzde 500’ün üzerinde artış gösterdi. Var olan iktidar faiz ayaklarına yatıp, dini kullanarak bir avuç azınlığa milyarlarca lirayı aktarıyor. Biz Allah nasip eder iktidar olduğumuzda herkes nazarancek demokrasinin, saydam devletin, dürüst çalışmanın, liyakatin ve adaletin ne olduğunu göstereceğiz.

Pamuk ve şeker pancarı fiyatları hala belirlenmiş değil. 34 yıl daha sonra bu ülkenin şeker ithal ettiğini AK Parti’ye ve MHP’ye oy veren kardeşimin unutmaması lazım. Şeker fabrikalarımız, üreten çiftçilerimiz var ürettirmiyorsun. Kim getiriyor şekerleri? Yandaşların getiriyor. Bu milleti soyanlardan bunun ahını almak benim boynumun borcudur.

Halkın dayanağı ile iktidar olduğumuzda endüstricinin hangi partiye ilgi duyup duymadığına bakılmaksızın kim üretiyor, çalışıyor, ihracat yapıyorsa bizim başımızın üstünde yeri olacaktır.

Türkiye’nin geldiğini nokta… Aile yanında dayanak verilen çocuk sayısı 2011’de bu sayı 34 bin 982’ydi. 2017’de 104 bin 729’a çıktı bu sayı. 2022 Temmuz’da 147 bini aştı. Bu tablo bu biçimde devam ederse bu sayı artacak. Bizim üzerimize fazlaca büyük bakılırsavler düşüyor. CHP olarak tarihi bir sorumluluğu bilmek ve o sorumluluğu yerine getirmek zorundayız.

“DEVLETİN YANINDA DURAN BÜTÜN MEMURLARI BAŞ TACI YAPACAĞIZ”

Halkın ortasına giremeyecek noktaya geldiler. Keder dinleyemiyorlar zira onların hiçbirisinin yetkisi yok ve bir şey söyleyemiyorlar. İradelerini bir kişinin iradesine bağlayan yani iradelerini saraya bağlayan bir iktidarın geleceği yoktur. Devletin geleceği bir kişinin iradesine bağlanamaz. Erdoğan bunu görüyor, fark ediyor. Erdoğan vilayet, ilçe, bayan kollarının yapamadığı işi devlet memurlarına yaptırmak istiyor. Devlet memurları sarayın kölesi değildir. Buradan o devlet memurları arkadaşlarıma seslenmek isterim. Siz, sarayın memurları değilsiniz. Siz onurlu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin memurlarısınız. Sarayın memurları, savcıları, yargıçları başka ancak onurlu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin memurları, savcıları, yargıçları başka. Biz hangi görüşten olursa olsun devletin yanında duran bütün memurları baş tacı yapacağız.

Çok sorun var. Atama bekleyen öğretmenlere, savcılara ‘Bize bekleyin lakin bize katılacaksınız düzelteceğiz’ diyeceğiz. Bütün üniversiteleri özgür ve özerk kılacağız herkes bundan emin olsun.

“BU HERKESİ EZEN TERTİBE birlikte DİRENMEK ZORUNDAYIZ”

Bu herkesi ezen nizama birlikte direnmek zorundayız. Zorundayız ki bizden daha sonra geleceklere hoş bir Türkiye bırakabilelim. Karşımızda bu ülkenin insanlarının geleceğini, ahlakını, adaletini yok etmeye çalışan bir saray iktidarı var. Bu saray iktidarı artık memlekete vereceği bir şey olmadığını da çok uygun biliyor. Oligarkları ile, beslemeleri ile, yandaşları ile, havuz medyasıyla çalışıyor. Onlar milyar dolar kazanıyorlar. Bütün bunları maddi güçle yapmaya çalışsın biz yürekle çalışıp yolumuza devam edeceğiz.

“GERÇEKTEN BENİMLE BİRLİKTE MİSİNİZ?”

Ben daima yürümeye ve ilerlemeye kararlıyım ve hiç bir şey beni inandığım yoldan geri çeviremez. Bu ülkeyi seven insanların, gerçek vatanseverlerin umutları ve duaları her yerde bizimle birlikte yürüyor buna inanın. Ve bir daha buna inanın bu çabada halk düşmanlarını birlikte yeneceğiz ve özgürlük, doğruluk, adalete susamış halkımıza kurtuluşu birlikte getireceğiz. Şunu da artık bilmek zorundayım, siz nitekim benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da isteyerek yahut istemeyerek ziyan verdiğini de görüyorum. Artık karar verin. Bu halk düşmanlarını birlikte yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz? Benimleyseniz, benimle olduğunuzu artık hissetmek istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı bilmek istiyorum.

“KÜÇÜK YATIRIMCI SOYULDU, SOYULUYOR”

Son bir mevzu, son bir ikaz yapacağım. Bakınız Türkiye tarihinin en büyük borsa manipülasyonlarına şahit oluyoruz daima birlikte. Küçük yatırımcı soyuldu, soyuluyor. Bir SPK yetkilisi, ‘Sistematik risk yok’ diyor. SPK palavra söyler mi? Söylüyor. Bakın uyardım, daha evvel uyardım. İzliyorum, notumu alıyorum derken blöf yapmadığımı tabir ediyorum. Küçük yatırımcıyı soyanları isim, isim biliyorum. Hepsini bir sefer daha uyarıyorum. Bu çaldığınız kütük, küçük yatırımcıların paralarıdır. Bu paraları burnunuzdan fitil, fitil getireceğim. SPK aklını başına alsın.