Lapid’den Erdoğan’a İran teşekkürü

Muqe

Global Mod
Global Mod
İsrail’in Ankara Büyükelçiliği de dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Lapid’in görüşmesine ait toplumsal medya hesabından bir açıklamada bulundu.

‘İLK GÖRÜŞME OLARAK KAYDA GEÇTİ’

Açıklamada, “2008 yılından bu yana bir İsrail Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı’nın birinci görüşmesi. Başbakan Yair Lapid, New York’a gerçekleştirdiği diplomatik ziyaret sırasında dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Bu görüşme, diplomatik alakaların en üst düzeye çıkarılacağının, İsrail ve Türkiye’nin karşılıklı olarak bir daha Büyükelçi ve Başkonsolos atayacağının ilan edilmesi daha sonrasında bir İsrail Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı içindeki birinci görüşme olarak kayda geçti.” denildi.


ERDOĞAN’A İRAN TEŞEKKÜRÜ

Görüşmenin her iki ülke çıkarına da menfaat sağlayacağına vurgu yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“Görüşme sırasında Başbakan Lapid ilgilerin düzeyinin bir daha yükseltilmesinin yanı sıra, İsrail’in yeni Türkiye Büyükelçisi olarak Irit Lillian’ın atama sonucunı lisana getirdi. İki önder İsrail’de terörle çaba ve genel olarak terör konusunda görüş alışverişinde bulundu. Lapid Türkiye topraklarında İran tarafınca gerçekleştirilmeye çalışılan terör akınları sırasında sağlanan istihbarat iş birliği için Erdoğan’a teşekkür etti. Başbakan Lapid İsrail’den Türkiye’ye bir daha uçuşların başlamasının olumlu bir gelişme olduğunu lisana getirerek, bu adımın iki ülke içindeki turizme de büyük katkı sağlayacağını belirtti.”