Liz Truss, Türkiye ile ikili alakaların derinleşmesini memnuniyetle karşıladı

Muqe

Global Mod
Global Mod
Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın dün New York’ta yaptığı görüşmeye ait açıklama yaptı.

İkili ilgiler ve Ukrayna-Rusya savaşına değinilen açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Başbakan, 21 Eylül’de BM Genel Heyeti’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme, Ukrayna’nın son vakit içinderda kazandığı toprakların tesiri ve Rus işgalini püskürtmedeki başarısı da dahil Ukrayna’daki çatışma odaklıydı. Başbakan bildirisinin net olduğunu belirtti: Kiev kazanabilir ve kazanacak ve milletlerarası toplum Ukrayna’nın egemenliğine takviye vermeli. Başbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Karadeniz üzerinden yapılan hayatı ehemmiyetteki tahıl ihracatını sağlama konusundaki rolünden ve yeni tehlikeler karşısında kritik olan NATO genişlemesine verdiği dayanaktan dolayı tebrik etti.


‘BAŞBAKAN MEMNUNİYETLE KARŞILADI’

Başbakan ayrıyeten, ticaret ve yatırım alanlarındaki azımsanmayacak artış ve yeni savunma iş birliği de dahil olmak üzere son senelerda İngiltere-Türkiye ikili bağlantılarının derinleşmesini memnuniyetle karşıladı. Başkanlar, nükleer güç de dahil olmak üzere pak güç ve son teknoloji savunma teknolojisi ve ticareti alanlarında iki ülke içindeki iştiraki daha da geliştirme fırsatlarını ele aldılar.”