MHP Küme Başkanvekili Akçay: ‘EYT defterini bu yasama yılında çözerek kapatacağız’

Muqe

Global Mod
Global Mod
MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili çalışmaların da kasım ayı içerisinde Meclise gelmesini bekliyoruz. En geç aralık ayının sonunda, en berbat ihtimalle yeni yılın birinci haftası Meclis’ten EYT geçer. Lakin biz, aralık ayının son günlerinde bunu yasalaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Akçay, 1 Ekim’de başlayacak 27. Devir 6. Yasama Yılını, kıymetlendirdi. Yeni yasama yılının ağır gündemle başlayacağını vurgulayan Akçay, Meclis açılır açılmaz, yeni bir torba kanun teklifinin TBMM Başkanlığına sunulacağını bildirdi.


Erkan Akçay, “dezenformasyonla uğraş yasası” olarak bilinen, Meclis gündeminde bekleyen Basın Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin de yeni yasama yılında yasalaşacağına işaret etti.

Ekimde Meclis’e sunulacak 2023 yılı bütçesinin, Plan ve Bütçe Komitesinde görüşmelerinin yapılacağına dikkati çeken Akçay, ekim ayı içerisinde ayrıyeten kontratlı işçiye ait düzenlemenin de Meclis’e sunulacağını belirtti.

“EN MAKÛS İHTİMALLE YENİ YILIN BİRİNCİ HAFTASI MECLİS’TEN EYT GEÇER”

EYT’lilerin sıkıntılarının da yeni yasama yılında çözüleceğini tabir eden Akçay, şu biçimde konuştu:


“Sözleşmeli çalışana ait düzenlemeyi ekim ayı içerisinde yapacağız. EYT ile ilgili çalışmaların da kasım ayı içerisinde Meclise gelmesini bekliyoruz. En geç aralık ayının sonunda, en berbat ihtimalle yeni yılın birinci haftası Meclis’ten EYT geçer. Ancak biz, aralık ayının son günlerinde bunu yasalaştırmayı hedefliyoruz. Maksadımız, yeni yıla EYT’lilerin sıkıntılarını çözmüş biçimde girmek. Cumhur İttifakı ve MHP olarak hususun sahibiyiz, gereken çalışmaları yapıyoruz. Gereken katkıyı da veriyoruz. İnşallah Genel Liderimizin da dediği üzere EYT defterini, bu yasama yılında, tekrar açılmamak üzere, en âlâ biçimde çözerek kapatacağız. Vatandaşlarımız EYT ile ilgili resmi açıklamaları dikkate alsın. Toplumsal medyada kara propaganda yapmak isteyenlere, aklı sıra muhalefet yapmak isterken baş karışıklığı yaratanlara asla prestij etmesin.”


“VATANDAŞIN MEŞAKKATİNİ BİLİYORUZ, GEREĞİNİ DE YAPACAĞIZ”

MHP olarak alanda çalışmalar yürüttüklerini anlatan Akçay, Türkiye’nin 930 ilçesinde yaptıkları çalışmayı 1 Ekim 2022’ye kadar tamamlayacaklarını söylemiş oldu.

MHP Küme Başkanvekili Akçay, alanda vatandaşlarla bir ortaya gelip onları dinlediklerini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtikten daha sonra Türkiye’de, birtakım siyasi idare istikrarsızlıkları, hükümet krizleri yaşanmadığı için kararlar seri alınıyor. Vatandaşlarımız da yeni idare sisteminden memnuniyetlerini söz ediyorlar. Dış siyasetteki gelişmelerden, Türkiye’nin güçlenmesinden ziyadesiyle mutlular. Sanayi tesisleri işliyor. Tarımda üretim devam ediyor. Yalnızca son bir yılda, döviz artışlarından kaynaklanan, güç maliyetindeki artışlardan yakınma kelam konusu. 6-8 ay öncesine nazaran bu yakınmalar, umuda dönüşmüş durumda. Gerek fiyat artışlarıyla, gerek enflasyonla çabanın başarılı olacağına vatandaşımız inanıyor. Bu mevzuda itimat ve bir inanç kelam konusu. Cumhur İttifakı olarak vatandaşın kasvetini biliyoruz, gereğini de yeni yasama yılında yapacağız.”