Scholz, New York’ta Erdoğan ile bir ortaya gelecek

Muqe

Global Mod
Global Mod
Almanya Başbakanı Olaf Scholz ABD’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 77’nci Genel Heyet görüşmelerine katılmak üzere ABD’ye gitti. Scholz’un üç gün sürecek ABD ziyareti kapsamında epey sayıda ikili görüşme yapması ve bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir ortaya gelmesi bekleniyor.

DW’de yer alan habere bakılırsa; Scholz-Erdoğan görüşmesinde TBMM’nin onayının gerekli olduğu İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğinin yanı sıra Türkiye’nin Rusya ile münasebetleri ve Türkiye-Yunanistan gerginliğinin de gündeme gelmesi bekleniyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin Rusya ve Çin liderliğindeki Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye olmayı hedeflediği tarafındaki açıklaması Almanya’da reaksiyon çekmiş, hükümetteki Toplumsal Demokrat Parti ve Yeşiller’den siyasetçiler Türkiye’nin bu biçimde bir adımla Batı’dan uzaklaşacağını savunmuştu.

BAERBOCK TARİFELİ UÇAKLA NEW YORK’A GİTTİ

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da BM Genel Konseyi’ne katılmak üzere New York’a gitti. Başbakan Scholz hükümete ilişkin uçakla ABD’ye giderken, Dışişleri Bakanı Baerbock’un tarifeli uçakla seyahat etmesi dikkat çekti. Başbakan ile Dışişleri Bakanı içinde son periyotta Ukrayna’ya silah sevkiyatı konusunda görüş ayrılığı yaşanıyor. Baerbock Ukrayna’ya tank sevkiyatı konusunda süratli bir karar alınmasını talep ederken, Scholz çekimser bir tavır benimsiyor.


New York ziyareti öncesinde açıklamalarda bulunan Yeşiller partili Baerbock, BM’nin değerine dikkat çekti. BM’ye “her zamankinden daha fazla” muhtaçlık olduğunu belirten Almanya Dışişleri Bakanı, emelin ülkeler içinde karşılıklı hürmet ve anlayışın sağlanması ve global sıkıntılara ortak tahliller bulunması olduğunu belirtti.

Ukrayna Savaşı niçiniyle BM Genel Konseyi’nin mevcut oturumunun başkalarından daha farklı bir değere sahip olduğunu belirten Baerbock, New York’ta “Rusya ismine Ukrayna’da işlenen müthiş cürümlerin ortaya çıkarılması ve yargıya taşınması”nın gündeme geleceğini söylemiş oldu. Bakan, Almanya’nın Ukrayna’yı desteklemeyi sürdüreceğinin de altını çizdi. Baerbock ayrıyeten, genel konsey toplantısında iklim değişikliği ve besin krizi meselelerine tahlil bulabilmek için de görüşmeler yapacağını tabir etti.


Bugün başlayan BM 77. Genel Şurası’nın üst seviye çalışmaları gelecek Pazartesiye kadar devam edecek.