Selahattin Demirtaş’tan Kılıçdaroğlu yorumu: Farklı kısımlarda değerli bir dayanağa sahip

Muqe

Global Mod
Global Mod
Medyascope’tan Ruşen Çakır’ın sorularını tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla, yanıtlayan Demirtaş, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu’nun adaylık ihtimalini pahalandıran Demirtaş şu tabirleri kullandı:

“Altılı masanın ortak bir adayı olur mu, olursa kim olur, buna şüphesiz kendileri karar vereceklerdir. Fakat kelam konusu adayın altılı masayı da aşacak biçimde, geniş kısımların adayı olması isteniyorsa HDP de dahil öbür tüm kesitlerle adaylık öncesi açık, şeffaf bir müzakere yürütülmesi gerektiğini HDP tekraren belirtti. Benim yahut bizim, ortak aday konusunda isim söylememiz yanlışsız olmaz.”

“FARKLI TOPLUMSAL BÖLÜMLERDE DEĞERLİ BİR TAKVİYEYE SAHİP”

“Kemal Beyefendi üzerinden yahut inancı üzerinden yapılan ayrıştırıcı tartışmaları hem hayli yanlış birebir vakitte kendisine haksızlık olarak değerlendiriyorum” diyen Demirtaş, “Kaldı ki bence Sayın Kılıçdaroğlu, ülkenin neredeyse tüm temel ve tartışmalı problemlerine ait görüşlerini açıklamış durumda ve farklı toplumsal kısımlarda kıymetli bir dayanağa sahip olduğu görünüyor. bu biçimdesine kamplaşmış toplumlarda, her hususa ait tahlil önerisi sunmak ve bunlar etrafında toplumu birleştirmek hiç de kolay bir iş değildir” biçiminde konuştu.

“DESTEK SÜRER Mİ EMİN DEĞİLİM”

Siyasi partilerin oy oranlarına yönelik anketleri de pahalandıran Demirtaş şu biçimde dedi:

“Ülkenin sıkıntıları hakkında çabucak hemen tek söz etmemiş bireylerin suskunluklarının birtakım anketlerde bir kesim yüksek çıkması kimseyi yanıltmasın. Ülkenin son derece kıymetli meseleleri hakkında konuşmaya başladıklarında, ki aday olurlarsa konuşmaları gerekecek, birtakım anketlerde görülen bu dayanak sürer mi, emin değilim. Ben yalnızca şahsi bir gözlemimi bu türlü aktarmakla yetiniyorum. Daha fazla yorum yapmam gerçek olmaz.”

“HDP KİLİDİ AÇACAK ANAHTAR”

HDP’nin değerli bir oy potansiyeli olduğuna dikkat çeken Demirtaş, “Aslında kilit olmayan parti yok neredeyse. Bu seçimde en küçük dayanağa sahip partiler bile kıymetli rol oynayacaktır. HDP’nin özelliği ise tabanının şuurlu, örgütlü ve bir arada hareket edebilme kapasitesi ile yüzde 15’lik belirleyici potansiyelidir. Ben HDP’yi kilit değil, kilidi açacak anahtar olarak görüyorum. Kilitlenmiş siyasete tahlili HDP getirecektir. Yoksulluğun, işsizliğin, adaletsizliğin ve zulmün sona ermesinde HDP anahtar rolünü en yanlışsız biçimde yerine getirecektir. Buna yürekten inanıyorum” tabirlerini kullandı.