Son dakika! Davutoğlu: Tarihimizde epey acı olaylar yaşandı

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu İstanbul’da gerçekleşen Hür Fikir Hareketi Genel Konseyi’ne katıldı.

Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Bugün 17 Eylül. Hüzün günlerimizden biri. Tarihimizde epeyce acı olaylar yaşanmıştır lakin çağdaş tarihimizde bir başbakanın bir darbe daha sonrasında idama gidişinin oluşturduğu fotoğraftan daha hüzünlü bir tablo yoktur.

Seçimle gelmiş olanların seçimle gitmesi olası olan 1961’i beklemeden 1960’da seçimle gelenlerin müdahale ile gittiği bir kültür oluşturdu. Art geriye geldi daha sonra… Kurumsal kültürümüzü de yerle bir etti. Türkiye’nin en büyük gücü olan ve Türkiye’nin gerçek gücünü oluştursan silahlı kuvvetlerimiz kendi ortasında bölündü. İçeride cuntalar çıktı.


Son periyotta bütün dünyada olduğu üzere Türkiye’de de bir yol ayrımındayız. Ya otoriter, dışlayıcı bir nizam ya da kapsayıcı bir demokrasi. Sağ, sol, milliyetçi, muhafazakar, laik biroldukca tansiyonlar yaşadık. Bütün bu tansiyonlar üzerinden artık yatay bir şey hepsini kesiyor. Bütün dünyada bu biçimde aslında. Her yerde milliyetçilik var lakin iki türlü artık. Otoriter milliyetçilik, ırkçılığa varan, dışlayan, ötekileştiren ve demokratik milliyetçilik, yurtseverlik, bütün vatandaşlarını tıpkı goren. Muhafazakarlık da her yerde yatay olarak kesiyor. Herkese hürmet gösteren muhafazakarlık ile otoriter muhafazakarlık. Kendisi haricinde düşünen herkesi farklı bakılırsan, dışlayan.


İktidar, bizi eleştirirken ‘6 farklı bileşenden ne çıkacak’ diye soruyor. Anlamıyorlar. Hakikaten en büyük gücümüz altı farklı bileşenin bir masa etrafında toplanmış olmasıdır. Kendilerinin ise örtülü bir masası var. Bağlantıları berrak, şeffaf değil. Sanki sayın Erdoğan ve sayın Bahçeli kapalı kapılar ardında neyi konuşuyorlar biliyor muyuz? Kurmayları biliyor mu? Sayın Perinçek’in Çin otoritesinin temsilcisi olarak ‘Dümen bende’ diyor. Ne kadar onda sanki?

Gizlediğimiz, sakladığımız bir şey yok ancak onların bir seçim kazanmak için açık bir cürüm teşkil edecek biçimde kırmızı bültenle aranan teröristi televizyonlara çıkardıkları tarih hafızasında duruyor. Bir gün onlarda sorulur.


İstanbul’un fethini bir küme, İzmir’in kurtuluşunu bir küme kutlar hale gelmemeliyiz.

Seçim olana kadar parti mensubuyuzdur fakat seçimden daha sonra başbakanızdır, cumhurbaşkanıyızdır, bakanızdır. Bütün bir milletin başbakanı, cumhurbaşkanı, bakanıyız. Biz seçim daha sonrasında kimsenin dışlanmadığı bir ülke ülküsünün peşindeyiz.