Son dakika! Kılıçdaroğlu: Derin bir yoksulluk var fakat ümitsizlik yok

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de gerçekleşen CHP TBMM Kümesi tarafınca düzenlenen 27. Devir 5. Çalışma ve Kıymetlendirme Toplantısı’nın açılışına katıldı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları:

Bütün arkadaşlarımın şundan emin olmasını isterim bizim kitabımız ümitsizliğe yer yoktur. Biz umudu büyütmek zorundayız. Derin bir yoksulluk var lakin ümitsizlik yoktur. En sıkıntı şartlarda Türkiye’yi aydınlığa çıkaran bir gelenekten, bir partinin üyesi olmaktan onur duyduğumuzu bilmek gerekiyor. Biz, umudu büyütmek, yeşertmek, hiç kimsenin karamsarlığa kapılmayacağı bir ortamı yaratmak zorundayız.


Salı günü Elazığ’daydık. Bütün billboardlarda halkı tahrik eden, etmeye çalışan afişler asılmıştı. Vekil arkadaşlarımız yapılanın hakikat olmadığını bir formuyla aşikâr çevrelere duyurmaya çalıştılar. Haberi aldığımda ‘Sakın dokunmayın, motamot kalsın’ dedim. Gidip, afişlerin birisinin önünde fotoğraf verdim. Zira, bu ülkenin insanına ben güveniyorum. Bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere asla ve asla kapı aralamayacaktır. Bunu yapan kişi kim? Afişleri basan kişi söylüyor. ‘Cumhur İttifakını oluştursan siyasi partilerin talebiyle, şirketimiz tarafınca oluşturulmuştur’ diyor. Bir insan karalamaya, insanları tahrik etmeye kalkarsa ‘Artık ben ülkeyi yönetemiyorum’ noktasına gelmiş demektir. Bugün Türkiye’nin yönetilmediğini çok güzel biliyoruz.


Merkez Bankasının bakılırsavini yerine getirmediğini farkındayız. Hayat pahalılığını biliyoruz. ‘128 milyar dolar nerede’ diye afişler asmıştık ve geniş kitlelerin dikkatini çekmeye çalışmıştık. Yılbaşından bu yana 75 milyar dolar buharlaştı. Artık sormamız gereken soru 203 milyar dolar nerede ve kimlere verildi?

‘Biz faize karşıyız’ diyorlar. Faize karşı olmadıklarını tam aksine bu süreçte cumhuriyet tarihinde görülen bir olağanüstü olumsuz olaya imza attıklarının farkında olmamız lazım. Alt gelir kümelerinden üst gelir kümelerine kaynak aktarıyorlar. Gerçeği herkese anlatmak zorundayız.


Bir garabete imza attılar. Attıkları imzayı sürdürüyorlar. Merkez Bankası’nın bankalara verdikleri paranın faizini 13’den 12’ye indirdiler.