Truss’tan Erdoğan’a Ukrayna bildirisi: Savaşı Kiev kazanacak

Muqe

Global Mod
Global Mod
Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın dün New York’ta yaptığı görüşmeye ait açıklama yaptı.

“KİEV KAZANABİLİR VE KAZANACAK”

İkili bağlantılar ve Ukrayna-Rusya savaşına değinilen açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Başbakan, 21 Eylül’de BM Genel Heyeti’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme, Ukrayna’nın son vakit içinderda kazandığı toprakların tesiri ve Rus işgalini püskürtmedeki başarısı da dahil Ukrayna’daki çatışma odaklıydı. Başbakan iletisinin net olduğunu belirtti: Kiev kazanabilir ve kazanacak ve memleketler arası toplum Ukrayna’nın egemenliğine takviye vermeli. Başbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Karadeniz üzerinden yapılan ömrü kıymetteki tahıl ihracatını sağlama konusundaki rolünden ve yeni tehlikeler karşısında kritik olan NATO genişlemesine verdiği takviyeden dolayı tebrik etti.


‘BAŞBAKAN MEMNUNİYETLE KARŞILADI’

Başbakan ayrıyeten, ticaret ve yatırım alanlarındaki azımsanmayacak artış ve yeni savunma iş birliği de dahil olmak üzere son senelerda İngiltere-Türkiye ikili münasebetlerinin derinleşmesini memnuniyetle karşıladı. Önderler, nükleer güç de dahil olmak üzere pak güç ve son teknoloji savunma teknolojisi ve ticareti alanlarında iki ülke içindeki paydaşlığı daha da geliştirme fırsatlarını ele aldılar.”